Eesti
English
News »

Jüri Uluotsa põrm maeti Kirblasse

31.08.2008

TALLINN/KIRBLA, 31. august, BNS - Läänemaal Kirblas maeti pühapäeval ümber Eesti peaministri presidendi ülesannetes Jüri Uluotsa ning tema abikaasa ja poja säilmed.

Matusetalitusel teenisid Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põder ja praost assessor Tiit Salumäe, mälestuskõnedega esinesid president Toomas Hendrik Ilves, peaminister Andrus Ansip ja korporatsiooni Rotalia esindaja Martin Polikarpus, teatas BNS-ile valitsuse pressiesindaja.

"Lõpule on jõudnud Eestimaa suurmehe professor Jüri Uluotsa, Asutava Kogu liikme, mitme riigikogu koosseisu liikme ja peaministri pikk kodutee," sõnas peaminister.

Nii president kui ka peaminister rõhutasid oma kõnes Uluotsa tähtsust Eesti iseseisvuse järjepidevuse idee alusepanija ja hoidjana.

Ilves märkis, et Eesti kontinuiteet säilitati läbi okupatsioonide. "Ilma juriidilise järjepidevuseta ei oleks meil ka järjepidevust de facto," ütles president. "1941. ja 1944. aastal astuti Eesti vabariigi alleshoidmiseks kõik sammud, mis antud olukorras olid võimalikud. See on Jüri Uluotsa ja tema kaasvõitlejate teene," rõhutas riigipea.

"Jüri Uluotsast sai Eesti omariikluse kontinuiteedi ideele aluse panija ja selle esimene eestkostja," sõnas Ansip.

Polikarpus kõneles Uluotsa rollist korporatsiooni Rotalia ajaloos. Ta rõhutas, et Uluots pidas väga tähtsaks õppejõudude sidet tudengitega ka väljaspool auditooriumi.

Lisaks osalesid mälestustalitusel Jüri, Anette ja Erik Uluotsa omaksed, Jüri Uluotsa kunagiste ametikohtade praegused täitjad, riigikogu esimees Ene Ergma ning kohalik rahvas.

Tseremooniale järgnenud mälestusvastuvõtul meenutasid Jüri Uluotsa elu ja tegevust eksiilvalitsuse esindaja Enno Penno ja perekond Uluotsade esindaja Piret Uluots.

Seni on Eesti riigipeadest võõrsilt kodumulda ümber maetud Konstantin Päts (1990), Aleksander Warma (2002) ja August Rei (2006). Ansip märkis, et kuue mehe surmakohta jääb tähistama vaid mõne Venemaa vangilaagri nimi, Jaan Tõnissoni ja Friedrich Akeli puhul ei ole seegi teada.

Jüri Uluotsa ning tema pereliikmete põrmud kaevati välja Stockholmi metsakalmistul tänavu kevadel ning need jõudsid Eestisse 13. mail.

Jüri Uluots oli Eesti peaminister alates 1939. aastast ning täitis presidendi ülesandeid 1940. aastast kuni surmani 1945. aastal, mil Eesti peaministriks presidendi ülesannetes eksiilis sai August Rei.

1944. aastal nimetas Uluots Eesti peaministriks Otto Tiefi ning andis talle ülesande moodustada valitsus, mis pani aluse Eesti riigi iseseisvuse edasikandmisele eksiilis. Valitsuse olemasolu põhiseadusliku institutsioonina paguluses võimaldas taastada 1991. aastal Eesti riigi iseseisvuse õiguslikule järjepidevusele toetudes.

Tallinna toimetus, +372 610 8814, sise@bns.ee

Baltic News Service

TopBack

© Estonian Embassy in Washington 2131 Massachusetts Av., NW, Washington, D.C. 20008 USA tel. (1 202) 588 0101,
e-mail: Embassy.Washington@mfa.ee